Teknik Seo Nedir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Teknik Seo Nedir?

Teknik seo; Web sitelerinde arama motorlarında birinci sıraya yükselmesi için yapılan işlemdir. Teknik seo kapsamında birçok kriter vardır. Bu kriterler; tasarımsal, içeriksel, anahtar kelime, alt etiketleri, heading ve aynı zamanda yazılımsal konulardır. Teknik seo başarılı olmaz ise; siteden yüksek düzeyde başarı beklenmesi mümkün değildir.

Teknik Seo Nasıl Yapılır

Teknik seo nasıl yapılır? Teknik seo da nasıl başarı elde edilir? Şimdi sizlere merak edilen bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz.
SSL Tercih Edin

Ssl, bildiğiniz üzere güvenli yuva katmanıdır. Tarayıcı ve aynı zamanda web sunucu kapsamında bağlantı yapan şifrelenmiş bir güvenlik teknolojisine verilen isimdir. Teknik seo yapılırken SSL yapılan site kolay bir şekilde fark edilmektedir. Peki, nasıl fark edilir. Url adresine baktığınızda http ile başlıyor ise SSL kullanılmamıştır. Ancak httpsi kullanılmış ise SSL kullanılmış demektir.

Web Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığına Dikkat Edin

Responsive web tasarımını tercih ettiğiniz zaman ayarlar kısmından kendini otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu şekilde olduğunda bir cihazdan basit bir şekilde okunabilir ve aynı zamanda gezinebilir. Bu sebepten dolayı da masaüstü bilgisayar tablet ve mobil kapsamında sitenin nasıl görüntülendiğine dikkat etmeniz gerekir.

Web Sitenizi Hızlandırın

Hızla yükselişe geçen siteler arama motorları tarafından daha fazla tercih edilir. Bu sebepten dolayı da sayfa hızı arama motorlarında yükselmenize sebep olur. Sitenizin hızını yükselterek iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz

• Sitede bulunan kodu küçültmeniz gerekmektedir. Girinti, satır sonu ve aynı zamanda gereksiz boşlukları iptal edin.
• Web sayfanızın sıkılaştırılmasını sağlayın
• Fazla sayıda css stil sayfası kullanmanız önerilir. Http istekleri mevcut ise bunları simge durumu haline getirin. Hosting tercih ederken hızlı hostingi tercih edin.

Yinelenen İçerik Sorunlarının Düzeltilmesini Sağlayın

Sürekli olarak yinelenen bir içerik; arama motorunun algoritmaları ve aynı zamanda kullanıcılar için düşündürücü bir durum olur. Kendini tekrar eden bir içerik arama motorları tarafından hiçbir zaman ilgi çekici olmaz. Bu nedenle de mutlaka tekrar edilen içerikleri düzeltmeniz tavsiye edilir.

XML Site Haritası Oluşturmanız Gerekir.

Arama motorları sitenizi tararken daha kolay bir şekilde anlamasını sağlamak için XML haritasını mutlaka oluşturmanız tavsiye edilir. Arama yol haritası; arama motoruna sayfanın nerede olduğunu belirtir.

AMPyi Etkinleştirin

Google destekli proje olarak bilinen AMP HTML, ve aynı zamanda AMP içeriklerin hızlandırılmasına yardımcı olur. Bu sürümler cihazlara en kısa zaman içerisinde yüklenmektedir.

AMP sürümleri kısa zaman içerisinde yüklendikten sonra ziyaretçiler tarafından kolay bir şekilde bu sürümler paylaşılır ve okunur.

Crawl Ne Demek?

Crawl; arama motorunda bulunan örümceklerin siteyi tara ve aynı zamanda inceleme işlemidir.

Seo Çalışmalarında En Önemli Unsur Nedir

Seo çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Fakat ilk olarak mutlaka sayfa içeriğini dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Sayfa içeriğinin kaliteli olması son derece önemlidir. Bu içeriğin kullanıcılar tarafından aranılan doğru bilgiler olduğuna dikkat ederseniz sitenin seo değeri de yüksek düzeylere ulaşacaktır.

Kullanıcılar sitede ne kadar fazla vakit geçirirlerse sitenin seo değeri o kadar fazla artış gösterir

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Neler Yapılabilir

Arama motoru optimizasyonu için neler yapılabilir. Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilir. Arama motoru optimizasyonu için öncelikle site hiyerarşisinin incelenmesi ve daha sonra ise düzenlenmesi şarttır. Daha sonra ise sitede bulunan içerikler optimize edilmelidir. Bunun ardından ise resimler ve optimize edilmesi şarttır.

Arama Motoru Optimizasyonu Temel Amacı Nedir

Arama motoru optimizasyonunun temel amacı sitenin ilk sıralarda yer almasıdır. Bunun için ise gerekli çalışmaların yapılması gerekir. Bu çalışmaları yapan kişilerin ise profesyonel düzeyde hizmet vermesi siteniz için daha iyi olacaktır.

Teknik Seo İçin Tercih Edilecek İyi Uygulamalar

Bir önceki yazımızda teknik seo hakkında detaylı bilgiye sahip oldunuz. Şimdi ise teknik seo için tercih edebileceğiniz en iyi uygulamalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz. İşte teknik seo için tercih edilecek iyi uygulamalar şu şekildedir.

• Webmaster araçları
• Sayfalandırma
• Hızlandırılmış mobil sayfalar
• Mobil uyumluluk
• Web sitesi hızlı
• HTTPS ve SSL
• XML Site haritası optimizasyonu
• Yenilenen URL
• Yapısal veri uygulamaları
• Breadcrumb menüler
• Site yapısı
• Navigasyon
• URL yapısı optimize etme

Blog Seo Nedir

Blog seo nedir biliyor musunuz? Bu konu hakkında araştırma yapıyorsanız doğru sayfadasınız. Blog seo doğal yöntemler kullanarak sitenin istenilen kaliteye çıkmasıdır.Bu uygulama sayesinde google sıralamasında yüksek düzeylere çıkmak mümkün olmaktadır.

Seo Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır

Seo uzmanı ne kadar maaş alır? Bu aslında kişinin tamamen çalıştığı yere ve yaptığı işe göre değişiklik göstermektedir. Bu işi yapan kişinin profesyonel düzeyde hizmet vermesi son derece önemlidir. Ortalama bir seo uzmanı 4000-7000 TL arasında maaş almaktadır. Üst kalitede hizmet veren bir seo uzmanı ise ayda 10 bin TL maaş alabilir.