Freelance Web Tasarımcının Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcının Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Web tasarımcısı; Bir web sitesini tasarlayan, görünümü ve içeriği ile ilgilenen ve son haline getiren kişilere denir. Web tasarımcısı hazırladığı sitenin düzeni, görünümü ve içeriği ile ilgilenmektedir. Web tasarımcı hazırladığı sitenin göze hitap etmesinin yanı sıra alanında en iyi dizayna sahip olmasına, hedef kitlenin ilgisini çekecek içerikte olmasına, yenilikçi tasarımlar kullanmaya dikkat eder. Web tasarımcılar çoğu zaman serbest çalışmayı tercih edebilmektedir. Bu çalışma prensibini benimsemiş kişilere ‘’freelance web tasarımcısı’’ denir. Son yıllarda en ufak bir market bile kendine web sitesi hazırlatmak istiyor. Bu anlamda web tasarımcılarına pek çok iş düşmektedir. Sektörün oldukça canlandığı bu dönemde işini en iyi yapan freelance web tasarımcıları rakiplerin önüne geçmektedir. Sizlerle freelance web tasarımcının dikkat etmesi gereken 5 önemli noktayı paylaşmak istiyoruz. İşte bu hususlar; 

 • Öncelikle freelance web tasarımcısı web sitesini hazırlamadan önce hangi kitleye hitap edeceğini iyi anlamalı ve hedef kitlenin beğenilere göre davranmalıdır. Web sitesi ile anlatılacak duygu sade ve yalın bir tarz ile anlatılmalıdır. 
 • Web tasarımınız için arka fon ve renk seçiminde abartıya kaçmamalıdır. Birbirinden uyumsuz renkler kullanmamalı ve siteye girecek kişilerin dikkatini dağıtacak renkler tasarımda kullanılmamalıdır. Kişilerin siteye girdiğinde hoş vakit geçireceği dizaynlar seçilmelidir. Tasarımlar açık ve yalın bir şekilde düzenlenmelidir. 
 • Web tasarımının göze hitap etmesinin yanında kolay kullanılır ve erişebilir olması da çok önemlidir. Herkesin kolayca keşfedeceği ve aradığı bilgiye ulaşabileceği bir tasarım yapılmalıdır. 
 • Web tasarımcı, hazırladığı sitenin güvenilir olduğuna önem göstermelidir. Güvenli yazılımlar ile siteyi hazırlamalıdır. Çünkü kişiler tıkladığı sitenin güvenilir olduğuna çok dikkat etmektedir. 
 • Web tasarımcı; hazırladığı sitede etkileşime açık içerikler bulundurmalıdır. Bu şekilde arama motorlarında aranırken ilk önce bu web site çıkacaktır. Ancak daha da önemlisi web sitesi hazırlarken özgün içerikler kullanmaya dikkat edilmelidir.  

Freelance Web Tasarımcı Nedir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcının Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Freelance web tasarımcısı; serbest herhangi bir firma bünyesinde olmadan esnek çalışma saatleri ile faaliyet gösteren web tasarımcılara denir. Freelance web tasarımcıları bir mekâna bağlı kalmaksızın dünyanın her yerinde home office çalışabilir ve web tasarım işlerine imza atabilirler. Freelance web tasarımcıların en büyük avantajı kira ve ofis giderleri gibi giderlere katlanmak zorunda kalmamalarıdır. Freelance web tasarımcıları herhangi bir şirketin vereceği web tasarımı hizmetinden daha uygun fiyatlı hizmeti kişilere sunar. Freelance web tasarımcıları hizmet verdiği kişinin özel isteklerini karşılar birebir proje üzerinde fikir alışverişinde bulunur, sorunlarını anında öğrenir ve çözer. Ancak bu hizmet bir şirket tarafından verilecek olsaydı isteklerinizi ve sorunlarınızı işinizi yapacak kişiye doğrudan iletmeniz imkânsız olurdu. Freelance web tasarımcıları bir işe yoğunlaştığı için o işi en hızlı şekilde yapmaktadır. Bu sayede sizlerin zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır. 

Freelance Web Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcının Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Freelance web tasarımcısı olmak için öncelikle bir eğitime ihtiyacınız vardır. Üniversitelerde grafik tasarım gibi bölümlerden mezun olabilirsiniz veya bazı web tasarım kurslarına katılarak sertifikalar elde etmiş olabilirsiniz. O zaman bu işe ilk adımı atmış olursunuz. Kişi daima yeniliklere açık olmalarıdır. Her daim çıkan yeni güncel uygulamaları takip etmeli ve içeriğini öğrenmeye çalışmalıdır. Web tasarım işinde büyük küçük demeden gelen en küçük işleri bile en iyi performans ile yapın ve bu sayede piyasada adınızı duyurun. Web tasarım işinde elbette kod yazma becerileri de aranmaktadır. Bu konuda bilgiler edinin. Photoshop alanında fikir sahibi olun ve bu beceriyi edinmeye çalışın. Sizden hizmet satın almak isteyen kişiyi ilk önce dinleyin ne istediğini iyice öğrenin ve iş sürecinde  daima ikili ilişkiler kurarak projeniz hakkında bilgiler verin. Tasarımlarınızı yaparken veya sitenin arayüzünü oluştururken hayal gücünüzü sonuna kadar kullanın. Kişinin site için istediği tüm detaylara sizde önem verin ve gerçekleştirin. Freelance çalışsanız dahi bir işletmeniz var gibi yönetim süreçleri hakkında fikir edinin. Vergi, müşteri ilişkileri, ödemeler gibi konuları hafife almayın bu konuları da zamanında eksiksiz yürütün. Ancak her yönü ile freelance web tasarımcısı olmak zor ve büyük özveri isteyen bir meslektir. Zaman zaman herkesten çok çalışmanız gerekebilir. Ancak sektörde adınızı duyurmanız ve bu alanda iyi bir gelir elde edebilmeniz için bu şarttır. Teknolojinin günden güne daha da gelişmesiyle gelecekte bu mesleğin önemi daha da artacaktır. 

Freelance Web Tasarımcısının Görevleri Nelerdir? 

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcının Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta
 • Freelance web tasarımcı en yenilikçi tasarımları takip eder ve projelerinde uygular.
 • Hazırladığı web tasarımının her cihazda nasıl göründüğünü kontrol eder ve düzenlemeler yapar. 
 • Hazırladığı web sayfasının güncelliğini kontrol eder ve güncel kalmasını sağlar. 
 • Web sayfasının güvenliğini sağlar ve güvenilirliğini test eder. 
 • Web sayfasının sosyal medya tasarımlarını düzenler ve hazırlar. 
 • Web sayfasının yazılımı için gerekli verileri toplar. 
 • Web sayfalarının renk, font ve görsellerini ayarlayarak estetik bir tasarım yapar.