Freelance Web Tasarımcı Kimdir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcı Kimdir?

Freelance web tasarımcı kimdir. Özellikle de son dönemlerde hızlı bir şekilde çoğaldığı için bu sorunun cevabı merak edilmektedir.

Öncelikle şunu belirtelim. Freelance; bağımsız yani serbest bir şekilde çalışan kişilerdir. Freelance kelimesi sadece web tasarım için değil bunun yanı sıra; fotoğrafçılık, editörlük, grafik tasarım, makale yazarlığı gibi meslekler için de kullanımı tercih edilir. freelance çalışma sağlayan kişiler; herhangi bir kuruma bağlı olmazlar.

Freelance web tasarımcısı ise; hiçbir firmaya ve kuruma bağlı olmadan evinde istediği zaman çalışma sağlar.

Frelance Web Tasarımcı İle Çalışmanın Avantajı

Freelance web tasarımcı ile çalışmanın avantajı oldukça fazladır. Genellikle insanlar web tasarım ile ilgili işleme ihtiyaç duyduklarında freelance web tasarımcılarını tercih ederler. Peki neden ilk olarak freelance çalışanlar tercih edilir. Freelance web tasarımcı ile çalışmanın avantajları şu şekildedir;

Esneklik

Eğer ajans ve firma tercih ederseniz; Ödemeyi her zaman iş öncesinde yaparsınız. Aynı zamanda değişiklik yapmanız gerektiğinde de sizden ek bir ücret talep edilir. Revizyon ihtiyacınızda da bu revizi ücretli bir şekilde yaparlar. Fakat freelance web tasarımcı ile çalıştığınızda ödemeyi iş bitiminde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra revize ettirmek istediğinizde ücretsiz bir şekilde revize edebilirler.

Kolay İletişim

Eğer web tasarım işleriniz için bir ajans tercih edecekseniz; müşteri temsilcisi ile iletişime kısa zaman içerisinde geçmeniz imkânsız olacaktır. Müşteri temsilcisi ile kolay bir şekilde iletişime geçmek için VIP müşterisi olmanız şarttır. Fakat freelancer web tasarımcısı tercih ederseniz; tek bir kişi ile muhatap olursunuz. Kolay bir şekilde istediğiniz zaman iletişime geçersiniz.

Tutarlılık

Sitenin tutarlı olması için genellikle freelance web tasarımcısı tercih edilir. Tabiî ki bu durumda web tasarımcısının bir çok hizmeti aynı anda verebiliyor olması gerekir. Bir web tasarımcısı bu işin yanı sıra; grafik tasarım, site tasarım gibi hizmetleri de veriyor ise; site yapımını sadece tek kişi üstlenecek ve dolayısı ile siteniz hayal ettiğiniz yere daha kısa zaman içerisinde gelecektir. Eğer bir ajans ile anlaşırsanız; web sitenizin her ihtiyacını başka biri yapacaktır. Bu nedenle de siteniz tutarlı gözükmez.

Hız

İşini profesyonel bir şekilde yapan bir freelance tasarımcı ile anlaşırsanız; kısa zamanda size işini teslim eder çünkü kendiside başarısını görmek ister ve bunu size göstermek için sabırsızlanır.

Maliyet

Ajanlar ile kıyaslayacak olur isek; freelance web tasarımcısına iş yaptırırsanız daha uygun fiyata yaptırmış olursunuz.

Freelancer Web Tasarımcı İle Çalışmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitesiniz için freelance web tasarımcı ile çalışmadan evvel mutlaka öncesinde detaylı olarak araştırma yapmanız gerekir. Şimdi freelance web tasarımcı ile çalışmadan önce nelere dikkat edilmelidir konusundan bahsedelim.

• Karşınızda ki bir kurum olamadığı için istediğiniz işlemi freelance web tasarımcısına detaylı bir şekilde anlatın ve daha sonra ise sözleşme yapın.
• Projenizi vermeden önce mutlaka daha önce vermiş olduğu hizmetleri inceleyin. Özellikle web tasarımcısının yapmış olduğu tasarımların orijinal olup olmadığına bakın. Çünkü günümüzde web tasarımcıyım diyen ancak hazır tema ile iş yapan bir çok kişiye rastlamak mümkün olmaktadır.
• Genellikle web tasarımcılar saatlik olarak çalışmaktadır yani saatlik ücret istemektedir. Eğer saatlik ücret talep ediliyor ise projeyi kaç saate bitirebileceği konusunda bilgi edinin.
• Referanslarının olup olmadığını mutlaka öğrenin

Ulaş Utku Bozdoğan: Freelance Web Tasarımcı Kimdir?

Freelance İçin hangi Yazılım Dili?

Freelance için hangi yazılım dili kullanılmaktadır? Aslında freelance web tasarım işi zor olarak bilinmektedir. Fakat sanıldığı kadar zor değildir ve çok basittir. PHP ve aynı zamanda JavaScript dili kullanılmaktadır.

Web Tasarımcı Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Web tasarımcı olmak için ne yapmalıyım diye soruyorsanız hemen açıklayalım. Web tasarımcı olmak için öncelikle grafik programları hakkında detaylı bilgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tasarım araçlarını da iyi kullanmanız şarttır.

Kimler Web Tasarımcısı Olabilir

Uluslar arası sertifikalar kapsamında kendisinde bulunan bilgileri belgeleyen ve bunun yanı sıra belirli bir kariyeri olan herkes web tasarımcısı olabilir. İyi bir web tasarımcısı olmak için gerekli olan tüm eğitimleri almanız gerekmektedir. İyi eğitimi bulunan bir web tasarımcısı hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışabilmektedir.

Freelancer Yazılımcı Ne Demek

Yazılım alanında genel olarak tasarım projelerine, çevirmenlere ve aynı zamanda grafik tasarım çalışmalarına oldukça sık rastlanır. Freelance yazılımcı ise bağımsız bir şekilde çalışan; yapacağı iş üzerinde fiyat veren kişidir. Genellikle çalıştığı saat kadar ücret talep eder.

Web Tasarımcı Ne Kadar Maaş Alır?

Web tasarımcı ne kadar maaş alır? Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bir web tasarımcının aldığı maaş; yapmış olduğu işe ve ne kadar profesyonel olup olmadığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kendini yererince geliştirmiş olan bir web tasarımı 10.000 TL ye kadar maaş alabilmektedir. Ortalama bir web tasarımcısı aylık olarak 6.000-10.000 TL arasında maaş almaktadır.

,