Google Lighthouse Nedir ?

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Lighthouse Nedir ?

Google Lighthouse Nedir; Türkçe adı deniz feneri olması yönüyle onu kullanan kullanıcılara yol göstermek gibi bir amacı benimsemiştir. Google araçlarından biri olan Lighthouse mevcut bir sitenin gelişmişliğini, hızını ve seo uyumlu olup olmadığını incelemektedir. Bu araç sayesinde sitenizin Google firması tarafından nasıl gözüktüğünü, başarılı olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Tamamen ücretsiz bu araç kişilerin hazırladıkları web sitelerini test etmek için kullandıkları kolay ve ulaşılır bir sistemdir. Web sitenizin performansını incelemek ve bazı yönergelere göre geliştirmek isteyen herkes Lighthouse aracına başvurmaktadır. Kısacası Google Lighthouse web site analizi yapmakta ve yaptığı analizler sonucunda sitenize puan vermektedir. Ayrıca analizler sonucunda siteniz hakkında sizlere tavsiyelerde de bulunmaktadır. Web sitenizin performans analizini yaptırmak ve Google ile uyumlu bir hale getirmek istiyorsanız mutlaka Lighthouse aracını indirin ve kullanmaya başlayın. Google Lighhouse ile web sitenizin hızını, performansını, verimliliğini, seo uyumlu olup olmadığını, güncelliğini ve cihaz uyumunu inceleyebilir, puanlayabilir ve analiz edebilirsiniz. Google Lighthouse; incelemeleriniz sonucunda sitenizin bahsi geçen hususlarda bir sorun yaşaması halinde basit yönergeler ile sorunun nasıl çözüleceği hakkında da sizlere bilgi vermektedir. Google Lighthouse; diğer kıyaslama araçlarına göre çok başarılıdır. Web sitenizin kalitesini artırmak için size harika çözümler sunacaktır.

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Google Lighthouse aracını kullanmak çok kolay ve ücretsizdir. Bu aracı kullanmak için birkaç yol izleyebilirsiniz. İşte bu yöntemler;
-Google Lighthouse ile sitenizin analizini yapmak istiyorsanız Google tarayıcısını açın. Sitenize girdikten sonra F12 tuşuna basın. Önünüze bir pencere belirecek burada da ‘’perform an audit’’ tuşuna tıklayın. Bir pencere daha önünüze belirecek bu penceredeki tüm kutucukları tikledikten sonra ‘’an audit’’ tuşuna tıklayın. Bu şekilde hızlıca sitenizin raporuna ulaşabilirsiniz.
-Google Chrome web mağazasına girdikten sonra Lighthouse eklentisini bilgisayarınıza indirmelisiniz. Ardından tarayıcınızda bulunan sağ üst çubukta yer alan turuncu renkteki deniz feneri tıklamalısınız. Sonrasında beliren ekranda ‘’ General report’’ tuşuna tıklamanız durumunda siteniz için gerekli raporlar önünze düşecektir.

Lighthouse Ne İşe Yarar?

Lighthouse; bir teknik seo aracıdır. Web sitenizin tüm teknik sorunlarını sizlere raporlayan ve çözümler sunan Lighthouse çok faydalı bir araçtır. Web sitenizin Google açısından performansını ölçmeye yarayan, pek çok açıdan puanlama ve analiz yapan bir araç olan Lighthouse’un yaptığı diğer işlemler şunlardır;
• Lighthouse; web sitenizi kategorisel olarak algılamaya ve o kategorideki diğer sitelerle kıyaslamaya yarayan bir araçtır. Rakip diğer web sitelerin performansı ve verimliliği hakkında size bilgi verir. Analiz sonucu elde edilen bu bilgiler doğrultusunda web sitenizi geliştirerek rakip sitelerin önüne çıkarabilirsiniz.
• Lighthouse aracı en zayıf bağlantıya sahip cihazda kullanılır. Çünkü Lighthouse web sitenizin en zayıf bağlantı ile dahi nasıl performans gösterdiğini analiz eder. Sayfa yükleme hızı açısından rapor sunar. Site hızını artıracak yöntemleri sizinle paylaşır.
• Sitenizin daha iyi optimizasyona sahip olması için diğer Google araçlarından daha detaylı raporlama ve analiz yapmaktadır.
• Google Lighthouse; pek çok konuda verimliliği ele alır ve tüm bunları tek tek puanlar.
• Web sayfanızın; Google da en üst sıralarda olması için eksik yanlarını ortaya çıkar ve geliştirmeniz için gerekli bilgileri verir.
• Lighthouse aracının verdiği raporları pek çok formatta kaydetme avantajı verir.
• Lighthouse web sitenizin performans optimizasyonunu gerçekleştirir.
• Lighthouse, web sitenizin sürdürülebilirliği ve verimliliğini artıran çözümleri sizlere sunar.
• Web sitenizin seo puanını artırmak için seo kontrolleri yapar ve Google da sitenizin başarılı olmasını sağlar.
• Web sitenizin kodsal sorunlarını çözer ve güvenilirliğini artırır.
• Kullanıcı deneyimlerine artırmak için gerekli konuları ele alır ve düzenleme yapmanız için sizlere tavsiyelerde bulunur.
• Web sitenizin performansını yorumlayarak serp sonuçlarında iyi sıralamalar almasını sağlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Lighthouse Nedir ?

Chrome Lighthouse Nedir?

Chrome Lighthouse; web sitenizin performansını artırmak ve alanında en iyi site olmasını sağlamak için Chrome uzantısı olarak da kullanılabilen bir analiz aracıdır. Lighthouse aracı web sitenizi belli kriterlere göre analiz etmektedir. Bu kriterler; web site performansı, ileri web uygulamaları, site ulaşılabilirliği ve kullanıcı deneyimleri, siteniz hakkında genel ip uçları ve arama motoru optimizasyonu gibi hususlardır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Lighthouse Nedir ?

Google Lighthouse ve PageSpeed Insights Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google Lighthouse ve PageSpeed Insights araçlarının her ikisi de web sitelerin performans analizlerini yapmaktadır. Ancak Google Lighthouse performans analizinin yanı sıra seo, erişebilirlik ve ileri web uygulamaları gibi hususlarda da raporlamalar yapmaktadır. PageSpeed Insights aracı; sunucusunun uzaklığından dolayı bazı kriterlerdeki talepleri çok geç cevaplamaktadır. Ancak Google Lighthouse sunucu ona göre daha çabuk taleplere cevap verir. Ayrıca Google Lighthouse; PageSpeed Insights aracına göre daha pratik bir kullanıma sahiptir. PageSpeed Insights hem laboratuvar verilerini hem web sayfanızı ziyaret eden tüm gerçek kullanıcıların verilerini kaynak olarak toplar. Lighthouse ise sadece laboratuvar verilerini kaynak olarak toplamaktadır. İşte iki araç bu yönleri ile birbirinden ayrılır.